Celé množstvo sladového výťažku priveďte v dostatočnom množstve vody k varu a vykonajte chmelovar. Množstvo a druh chmeľu závisí od každého domáceho sládka. Na 1,7 kg výťažok v 16-tich litroch vody môžete použiť 60-80 g Žateckého poloraného červeňáku (podľa požadovanej horkosti). Rozdeľte ho na dva diely. Prvý diel povarte asi 40 min. vo vode s rozpusteným výťažkom, potom pridajte druhú časť a varte ďalších 20 minút.
Vzniknutú mladinu nechajte šokovo vychladiť a usadiť kal. Následne zlejte z vrchu opatrne číru mladinu tak, aby kal ostal v hrnci.
Narieďte precedenú mladinu na požadovaný objem.
Ďalší postup je rovnaký ako pri príprave piva z koncentrátu. Pokiaľ má mladina zákvasnú teplotu, rozmiešajte v nej kvasnice.
Nechajte prebehnúť hlavné kvasenie.
Podľa druhu kvasníc a svojich skúseností stočte pred koncom kvasenia, alebo nechajte vykvasiť bez zbytkového cukru a pred fľaškovaním pridajte do každej fľaše odmerku dextrózy.
V prípade pridania dextrózy do fliaš nechajte asi 10 dní pri teplote, pri ktorej prebiehalo hlavné kvasenie. Potom umiestnite do chladu. Pokiaľ ste stočili skôr než vykvasil všetok sladový cukor, nechajte fľaše asi 3 dni v rovnakej teplote. Potom umiestnite do chladu.
Doba ležania, teplota kvasenia a ležania závisí od druhu použitých kvasníc.
Nasledujúce pokyny vám ukážu, ako vypočítať účinnosť varenia a obsah alkoholu v pive. Tento príklad je počítaný s 6 kg sladu a 28 l sladiny pred chmeľovarom
Budete odčítavať tri „hustoty“ pri každom použitom recepte.
Preboil SG (hustota pred chmeľovarom) – odčítanie po scedzovaní.
OG – hustota pred zakvasením
FG – konečná hustota piva (zbytkový cukor)
V tomto príklade je hustota pred chmeľovarom SG 1,051
SG x objem sladiny pred chmeľovarom v L = A
hmotnosť sladu v kg x 290 = B
PRÍKLAD: 51 x 28 L = 1428
6 kg x 290 = 1740
1428 x 100 / 1740 = 82%
Keď určujete účinnosť svojho varenia, jednoducho zmerajte objem svojej mladiny pred chmeľovarom, a tiež hustomerom zmerajte SG, hustotu mladiny pred zakvasením.
Po ukončení kvasenia piva (keď kvasná prestane bublať), môžete odčítať FG. Toto je odčítanie konečnej hustoty a môžete ho použiť na určenie percenta alkoholu v pive.
PRÍKLAD:
(1,051 – 1,011) x 131,25 = 5,25%