Úvod »Pivotéka»ANGLICKÉ ALE » Old ale

Old ale

Old ale sa dá preložiť ako \"starý ale\", čo naznačuje spôsob, akým vzniká. Typické je preň dlhodobé skladovanie pred uvedením do spotreby. Novodobejšie verzie zahŕňajú aj mix old ale-u a mladého piva, ako napr. bitteru. Pôvodne sa skladovali v drevených kadiach a sudoch, v ktorých získavali mliečnu kyselkavosť ako dôsledok pôsobenia divokých kvasiniek, mikroorganizmov a trieslovín obsiachnutých v dreve. Hlavným znakom tohoto štýlu aj naďalej ostáva dlhé dozrievanie, avšak skôr vo fľaši ako v kadiach.


Farba sa pohybuje od jantárovej po tmavo-hnedú. Hoci stupeň horkosti sa môže u jednotlivých pív výraznejšie líšiť, charakteristické sú pre ne najmä ovocné, trpkasté až vínové, sladové a ostré alkoholové tóny. Ich osobitosť môže doplniť kyselkavosť, stopy hrozienok a čiernych ríbezlí. Ročníkové varianty môžu mať nižší stupeň nasýtenia, silnejšie verzie zas podobnosť s portským vínom. Niekedy sa do nich pridávajú aj kvasinky typické pre belgické lambiky (Brettanomyces lambicus) s ktorými dozrievajú dlhšiu dobu, aby dosiahli kyslastý charakter pôvodného štýlu. Alkohol sa môže pohybovať v širokej škále od 4 do 12% obj., najčastejšie je to medzi 4 - 6,5% obj.

Usporiadať podľa 
Výrobca  

Bohatý klasický ale rubínovo-červenej farby s ľahkou ovocnou arómou. "Radikálne iné pivo... pražený slad je primiešaný do svetlého a kryštálového. Pivo má medenú farbu, bohatú arómu porstského vína, čokoládovú a krémovú chuť na jazyku a suché, drsné doznievanie vyvážené horkosťou chmeľu a ovocnou kyselkavosťou." napísal Roger Protz z CAMRA. Pivo je varené zo sladu Maris Otter, malého podielu
naša cena 3,70 €

Coniston Old Man Ale
skladom